POMAĽOVANÉ VTÁČA

V snahe uchrániť svoje dieťa pred vyhladzovaním Židov, posielajú ho rodičia k príbuznej na vidiek kdesi vo východnej Európe. Chlapcova teta však nečakane umiera a tak je dieťa nútené vydať sa na cestu a pretĺkať sa samo divokým a nepriateľským svetom, v ktorom platia len miestne pravidlá, predsudky a povery. Snahu chlapca o doslova fyzické prežitie vystrieda však po vojne iný boj. Boj, ktorého si ani nie je vedomý - boj so sebou samým, boj o svoju dušu, o svoju budúcnosť…

 

V hlavnej úlohe sa predstaví (v čase nakrúcania deväťročný) Petr Kotlár.

Po přečtení románové předlohy „Nabarveného ptáčete,“ jakož nakonec i scénáře, je mnoho lidí zaskočeno. Zaskočeno popisem násilí a brutality, kterého se může dopouštět tvor jménem člověk. Troufám si tvrdit, že Kosińského pojetí násilí není prvoplánové. Dokonce ani druhoplánové. V jeho pojetí není ničím jiným než vnější, logickou a tím pádem vlastně nepodstatnou formou, která má stejný účel jako rám obrazu, který obepíná plátno. To co je namalováno na plátně, je důležité. Důležitý je příběh, který malba vypráví. Její obsah, její jednotlivé a na sebe navazující části, které postupně a zcela zákonitě přivádějí hlavního hrdinu k závěrečné katarzi.
— Václav Marhoul, scenárista a režisér

Pomaľované vtáča je hlboko dramatický príbeh o bezprostrednom vzťahu medzi hrôzou a krutosťou na jednej strane a nevinnosťou a láskou na strane druhej. Hoci literárna predloha spôsobuje od svojho prvého vydania v roku 1965 silné kontroverzie, získala svetový ohlas a mnoho prestížnych literárnych cien. Pomaľované vtáča je prvým románom jedného z najvýznamnejších a najvýraznejších svetových spisovateľov minulého storočia Jerzyho Kosińského, autora románov Bol som pri tom a Pinball.

Pomaľované vtáča je projekt, pri ktorého príprave je spoločnosť PubRes od jeho začiatku, t. j. od momentu, keď sa Václavovi Marhoulovi (scenár, réžia a jeden z producentov filmu) podarilo v roku 2010 získať opciu na sfilmovanie tejto výnimočnej knihy, ktorá bola preložená do desiatok jazykov po celej planéte.

O FILME

Snímek chci natáčet na 35mm černobílý film ve formátu 1:2,35. Cinemascope je navýsost emotivním formátem, který volím z toho důvodu, že žádný jiný nedokáže tak dobře a sugestivně zachytit zároveň krásu a zároveň syrovost zvažovaných scenérií.
— režisér filmu Václav Marhoul

Festivaly a filmové ocenenia

BFI filmový festival Londýn, Spojené kráľovstvo (britská premiéra 9. 10. 2019)

44. MFF Toronto, Kanada (severoamerická premiéra 9. 9. 2019)

76. MFF Benátky, Taliansko (svetová premiéra 3. 9. 2019)

TEASERY filmu

Pomaľované vtáča je po realizačnej stránke v mnohých ohľadoch výnimočným filmom, čo dokazuje nielen odhadovaných 105 nakrúcacích dní, ale aj rozhodnutie nakrútiť ho čiernobielo, vo formáte Cinemascope a na 35 mm negatív.

TRAILER FILMU

Svetová premiéra v hlavnej súťaži MFF v Benátkach 3. 9. 2019. V slovenských kinách od 19. 9. 2019. Sugestívna a znepokojivá metafora o tom, ako vojna plodí zlo, ktoré sa v človeku objavuje a ostáva bez ohľadu na to, kto na akej strane barikády stojí. Zasahuje všetko a všetkých bez rozdielu.

LOKÁCIE

Film vznikol v česko-slovensko-ukrajinskej koprodukcii, pričom nakrúcanie prebehlo v štyroch krajinách.

AUTORI A ŠTÁB

Literárna predloha: Jerzy Kosiński
Scenár: Václav Marhoul
Réžia: Václav Marhoul
Kamera: Vladimír Smutný
Architekt: Jan Vlasák
Architekt (SR): Juraj Fábry
Vedúci stavby (SR): Braňo Petráš
Strih: Luděk Hudec
Zvukový majster: Pavel Rejholec
Kostýmy: Helena Rovná
Masky: Ivo Strangmüller
Producent: Václav Marhoul
Koproducentky (PubRes): Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská

Účinkujúci

Petr Kotlár
Stellan Skarsgård
Udo Kier
Harvey Keitel
Julian Sands
Barry Pepper
Júlia Valentová
Lech Dyblik
Nina Šunevič
Ala Sakalova
Aleksej Kravčenko
Petr Vaněk
Jitka Čvančarová
Zdeněk Pecha

a ďalší

Fotografie z nakrúcania na Slovensku

(c) 2017, PubRes, autor: Anton Faraonov

Produkcia

Koproducenti - ČR
- Silver Screen, s.r.o.
- Česká televize
- Eduard & Milada Kučerovci
- Certicon / Vladimír Mařík a Karel Kraus
- innogy
- Richard Kaucký

Koproducenti - SR
- PubRes s. r. o.
- Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS)

Koproducent - Ukrajina
- Directory Films

Sales / distribúcia / MÉDIÁ

Sales
- Celluloid dreams

Mediálne zastúpenie pre ČR
- 2media.cz s.r.o., Pařížská 13, Praha


Partneri filmu
- České dráhy, a.s.
- Ministerstvo obrany ČR
- Česká Podnikatelská Pojišťovna, a.s.


Hlavní sponzori filmu
- Jan Dobrovský
- Jiří Rain
- Petr Žaluda
- Roman Bartuška


Sponzori filmu
- Robert Bárta
- Daniela Řepová
- Jan Sýkora
- Evan Zohav Lazar
- Blanka Turturro
- Jaroslav Pejčoch
- Miroslav Jirounek
- Volvo Car Czech Republic, s.r.o.


Film vznikol s podporou


O AUTOROVI LITERÁRNEJ PREDLOHY

Jerzy Kosinsky (1969)

Jerzy Kosiński na Boekenbale v amsterdamskom múzeu Stedelijk Museum, 28. 2. 1969 [fotografia: (c) 1969, autor Eric Koch/Anefo, Nationaal Archief, Haag, Holandsko]

Jerzy Kosiński (*1933 Lodž, Poľsko – † 1991 New York, USA)

Kosiński si názov pre svoj prvý román vypožičal z ľudového prostredia. Slovné spojenie „pomaľované vtáča“ pochádza z kedysi obľúbeného dedinského zvyku - ľudia chytali vtáky a pomaľovávali im perie tými najkrikľavejšími farbami.

Takto pomaľovené vtáča potom vypustili medzi ostatné. Kŕdeľ však vtáča už medzi seba neprijal, vždy ho ostatné vtáky uďobali v presvedčení, že ide o cudzorodý prvok, o nepriateľa.

Rovnako sa cíti aj hlavný hrdina románu, ktorý sa vždy a všade stretáva vďaka svojej zjavnej odlišnosti len so strachom, opovrhnutím a krutosťou. Hlavným hrdinom románu je malý chlapec, ktorý je POMAĽOVANÝM VTÁČAŤOM.