POMAĽOVANÉ VTÁČA

V snahe uchrániť svoje dieťa pred vyhladzovaním Židov, posielajú ho rodičia k príbuznej na vidiek kdesi vo východnej Európe. Chlapcova teta však nečakane umiera a tak je dieťa nútené vydať sa na cestu a pretĺkať sa samo divokým a nepriateľským svetom, v ktorom platia len miestne pravidlá, predsudky a povery. Snahu chlapca o doslova fyzické prežitie vystrieda však po vojne iný boj. Boj, ktorého si ani nie je vedomý - boj so sebou samým, boj o svoju dušu, o svoju budúcnosť…

 

V hlavnej úlohe sa predstaví (v čase nakrúcania deväťročný) Petr Kotlár.

Po přečtení románové předlohy „Nabarveného ptáčete,“ jakož nakonec i scénáře, je mnoho lidí zaskočeno. Zaskočeno popisem násilí a brutality, kterého se může dopouštět tvor jménem člověk. Troufám si tvrdit, že Kosińského pojetí násilí není prvoplánové. Dokonce ani druhoplánové. V jeho pojetí není ničím jiným než vnější, logickou a tím pádem vlastně nepodstatnou formou, která má stejný účel jako rám obrazu, který obepíná plátno. To co je namalováno na plátně, je důležité. Důležitý je příběh, který malba vypráví. Její obsah, její jednotlivé a na sebe navazující části, které postupně a zcela zákonitě přivádějí hlavního hrdinu k závěrečné katarzi.
— Václav Marhoul, scenárista a režisér

Pomaľované vtáča je hlboko dramatický príbeh o bezprostrednom vzťahu medzi hrôzou a krutosťou na jednej strane a nevinnosťou a láskou na strane druhej. Hoci literárna predloha spôsobuje od svojho prvého vydania v roku 1965 silné kontroverzie, získala svetový ohlas a mnoho prestížnych literárnych cien. Pomaľované vtáča je prvým románom jedného z najvýznamnejších a najvýraznejších svetových spisovateľov minulého storočia Jerzyho Kosińského, autora románov Bol som pri tom a Pinball.

Pomaľované vtáča je projekt, pri ktorého príprave je spoločnosť PubRes od jeho začiatku, t. j. od momentu, keď sa Václavovi Marhoulovi (scenár, réžia a jeden z producentov filmu) podarilo v roku 2010 získať opciu na sfilmovanie tejto výnimočnej knihy, ktorá bola preložená do desiatok jazykov po celej planéte.

O FILME

Pomaľované vtáča bude po realizačnej stránke v mnohých ohľadoch výnimočným filmom, čo dokazuje nielen odhadovaných 105 nakrúcacích dní, ale aj rozhodnutie nakrútiť ho čiernobielo, vo formáte Cinemascope a na 35 mm negatív.

LOKÁCIE

Film vzniká v česko-ukrajinsko-slovensko-poľskej koprodukcii, pričom nakrúcanie prebehne vo všetkých štyroch krajinách.

Snímek chci natáčet na 35mm černobílý film ve formátu 1:2,35. Cinemascope je navýsost emotivním formátem, který volím z toho důvodu, že žádný jiný nedokáže tak dobře a sugestivně zachytit zároveň krásu a zároveň syrovost zvažovaných scenérií.
— režisér filmu Václav Marhoul

AUTORI A ŠTÁB

Literárna predloha: Jerzy Kosiński
Scenár: Václav Marhoul
Réžia: Václav Marhoul
Kamera: Vladimír Smutný
Architekti: Jan Vlasák, Juraj Fábry
Vedúci stavby (SR): Braňo Petráš
Strih: Luděk Hudec
Zvuk: Jakub Čech, Pavel Rejholec
Kostýmy: Helena Rovná, Petr Pluhař
Masky: Ivo Strangmüller
Hudba: Petr Ostrouchov
Producent: Václav Marhoul
Koproducentky (PubRes): Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská

Účinkujúci

Petr Kotlár
Stellan Skarsgård
Udo Kier
Harvey Keitel
Lech Dyblik
Nina Šunevič
Ala Sakalova
Aleksej Kravčenko
Petr Vaněk
Jitka Čvančarová
Zdeněk Pecha

a ďalší

 

Fotografie z nakrúcania na Slovensku

(c) 2017, PubRes, autor: Anton Faraonov

Produkcia

Koproducenti - ČR
- Silver Screen, s.r.o.
- Česká televize
- Eduard Kučera
- Vladimír Mařík a Karel Kraus (Certicon)

Koproducent - Ukrajina
- Directory Films

Koproducenti - SR
- PubRes s. r. o.
- Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS)

Koproducent - Poľsko
- Film Produkcja


Partner filmu
- České dráhy, a.s.


Hlavní sponzori filmu
- Jiří Rain
- Petr Žaluda


Sponzori filmu
- Robert Bárta
- Daniela Řepová
- Jan Sýkora
- Evan Zohav Lazar


Film vzniká s podporou


O AUTOROVI LITERÁRNEJ PREDLOHY

Jerzy Kosinsky (1969)

Jerzy Kosiński na Boekenbale v amsterdamskom múzeu Stedelijk Museum, 28. 2. 1969 [fotografia: (c) 1969, autor Eric Koch/Anefo, Nationaal Archief, Haag, Holandsko]

Jerzy Kosiński (*1933 Lodž, Poľsko – † 1991 New York, USA) čerpal inšpiráciu pre svoj prvý román z vlastných skúseností a tráum – kvôli židovskému pôvodu sa cez vojnu skrýval na poľskom vidieku. Názov „Pomaľované vtáča“ si Kosiński vypožičal z ľudového prostredia. Slovné spojenie pochádza z kedysi obľúbeného dedinského zvyku - ľudia chytali vtáky a pomaľovávali im perie tými najkrikľavejšími farbami. Takto pomaľovené vtáča potom vypustili medzi ostatné. Kŕdeľ však vtáča už medzi seba neprijal, vždy ho ostatné vtáky uďobali v presvedčení, že ide o cudzorodý prvok, o nepriateľa. Rovnako sa cíti aj hlavný hrdina románu, ktorý sa vždy a všade stretáva vďaka svojej zjavnej odlišnosti len so strachom, opovrhnutím a krutosťou. Hlavným hrdinom románu je malý chlapec, který je POMAĽOVANÝM VTÁČAŤOM.