LICHOŽRÚTI

Hoci ich nepoznáte, majú vás v hrsti. Nikdy ste ich nevideli, hoci žijú u vás doma. Neviete, kde máte druhú ponožku ? Oni si na nej práve pochutnávajú. Dávajte si pozor, pretože tieto malé potvorky sa najnovšie objavujú aj na DVD. LICHOŽRÚTI prichádzajú v slovenskom dabingu.

Premiéra v kinách SR:

12. 1. 2017

DVD v predaji na Slovensku:

17. 5. 2017

Distribúcia DVD:

Magic Box Slovakia

LICHOŽRÚTI sú sympaťáci, i keď nám kradnú ponožky. Ľahko sa zapletú, sú dobre zašití, sem-tam sa do niečoho namočia a s ničím sa nepárajú.

Hlavným hrdinom príbehu je malý lichožrút Chichúnik, sirota, ktorú vychoval starý otec. Po smrti starého otca sa vydáva z bezpečia svojho domova do neznámeho sveta vonku za oknom, vyzbrojený detskou odvahou prameniacou z túžby niekam patriť a nájsť svoju rodinu, lebo:

„Rodina je najdôležitejšia! Drž sa tej, ktorú máš a sprav všetko preto, aby bola dobrá, pretože inú na tomto svete mať nebudeš. A je jedno, či si človek alebo lichožrút.“

Okrem odvahy mu na ceste plnej prekážok pomáha aj to, čo mu celý život vštepoval starý otec Lamor - láska k rodine, dobrá výchova a lichožrútske "desatoro". Týmto zásadám verí, ale v novom prostredí sa aj vďaka nim ocitá v nebezpečných situáciách. Keď nakoniec s ťažkým srdcom predsa len poruší dve základné lichožrútske pravidlá "Nikdy nevezmeš celý pár" a "Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej", má na to vážny dôvod.

Trailer k filmu Lichožrúti (slovenské znenie)

Veľké dobrodružstvá malého pleteného lichožrúta sú nabité humorom a akciou. Okrem vtipných dialógov, lichožrútskych pesničiek a výtvarnej podoby malých nezbedných hrdinov, film pobaví aj ich slovenskými hlasmi. Tie im prepožičali známe herecké osobnosti ako Daniel Fischer, Ľuboš Kostelný, Pavol Plevčík, Miroslav Noga, Ján Koleník, Táňa Pauhofová či Ján Kroner.

Deti sa budú určite smiať a báť zároveň. Ale ony sa boja rady. Najmä, keď to dobre dopadne!

— režisérka a výtvarníčka Galina Miklínová

Rodinný animovaný dobrodružný film o radostiach a starostiach lichožrútov a ich spolunažívaní s ľuďmi je nakrútený podľa bestselleru spisovateľa Pavla Šruta a výtvarníčky Galiny Miklínovej.

LICHOŽRÚTI sú sympaťáci, i keď nám kradnú ponožky. Ľahko sa zapletú, sú dobre zašití, sem-tam sa do niečoho namočia a s ničím sa nepárajú.

Na Slovensku v januári 2017 vyšiel knižne v preklade Jána Litváka už druhý diel Párožrútov pod názvom Párožrúti sa vracajú.

AUTORI A ŠTÁB

Scenár: Pavel Šrut a Galina Miklínová
Réžia: Galina Miklínová
Výtvarník: Galina Miklínová
Kamera: Tomáš Sysel
Producent: Total HelpArt T.H.A. – Ondřej Trojan
Koproducenti: PubRes – Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská; Alkay Animation Prague – Petr Horák; Česká televize – Filmové centrum; Filmosaurus Rex – Arsen Anton Ostojić
 

ÚČINKUJÚ

Daniel Fischer
Ľuboš Kostelný
Pavol Plevčík
Miroslav Noga
Ján Koleník
Táňa Pauhofová
Ján Kroner

O FILME

Rodinný animovaný film LICHOŽRÚTI vznikol ako česko-slovensko-chorvátska koprodukcia spoločností Total HelpArt (ČR), PubRes (SR), Alkay Animation Prague (ČR), Česká televize (ČR) a Filmosaurus Rex (HR).

V spolupráci s HBO Česká republika.

Žáner: rodinný / animovaný
Dĺžka: 83 min  
Formát: 2D DCP

Film vznikol s podporou slovenského Audiovizuálneho fondu, českého Štátneho fondu kinematografie a Chorvátskeho audiovizuálneho centra.

Premiéra slovenského znenia filmu (SR): 12. januára 2017

Distribučné práva (SR): PubRes
Kinodistribúcia (SR): Forum Film


Film podporili

Realizáciu a distribúciu tohto filmu finančne podporil