HMYZ

IKONA-Keine.png

Trailer k filmu HMYZ

Krčma v malom meste. Je zatvorené, stoličky sú prevrátené na stoloch. Na vešiaku visia “hmyzie šatičky“: sukienky z krepového papiera, papundeklové motýlie krídla, pestro pomaľované a čierne lesklé krovky chrobákov.

Pri stole v kúte miestnosti sedí šesť miestnych ochotníkov: režisér, Růžena, pán Václav, pán Borovička, železničiar Kopřiva a slečna Jitka. Tulák leží doma s ischiasom. Chrobáčica a Kukla ešte neprišli. Počas skúšky sa prelínajú životy ochotníkov s osudmi postáv bratov Čapkovcov.

Režisér - Svrček umorí pána Václava, milenca svojej ženy. Pán Kopřiva, hrajúci Parazita, zožerie slečnu Jitku - Larvičku. Pánovi Borovičkovi sa podarí prevtelenie do chrobáka tak presvedčivo, že opustí nadobro svoju ľudskú podobu. Počas skúšky sa rodí aj umiera, čas nehrá rolu. A to všetko sa odohráva na pozadí hry bratov Čapkovcov, kde sa hmyz správa ako ľudia a ľudia ako hmyz.

Film Hmyz  kombinuje prvky animovaného a hraného filmu a zároveň dáva nahliadnuť do zákulisia tvorby filmu. Čierna komédia vznikla podľa scenára a v réžii Jana Švankmajera v česko-slovensko koprodukcii spoločností ATHANOR (CZ) a PubRes (SK) s Českou televíziou (CZ).

CROWDFUNDING

Vznik filmu podporilo na Indiegogo.com cez 2.700 priaznivcov z celého sveta.

Bratři Čapkové napsali divadelní hru Ze života hmyzu v roce 1924. V té době ještě Adolf Hitler seděl v mnichovské pivnici, pil pivo a škrtal ve svém rodokmenu židovské předky. A Džeržimorda Džugašvili přebíral Leninovo dědictví, aby ho posléze proměnil v jeden veliký gulag. Hra tedy ještě neměla být politickou satirou.
Šlo o čistý juvenilní misantropismus. Není divu, že čeští fangličkáři, kteří ještě nevystřízlivěli z euforie nad nedávno nabytou samostatností, Čapky seřvali a napadli z nemístného pesimismu. A mladí bratři si dali říct a připsali hře optimistický konec: „Ó, jaký to krásný den“, den, ve kterém se zrodila předposranost, která v pozdějších letech vykvete v Čechách obludnými květy a stane se českým národním znakem.
O tom ale můj film není.
— Jan Švankmajer o filme Hmyz

Foto z nakrúcania

Jan Svankmajer Crystal Globe

Jan Švankmajer (foto: Petr Novák, Wikipedia) je filmový tvorca a výtvarník, ktorý je pojmom nielen v krajinách bývalého Československa, ale na celom svete. Už predchádzajúci film Jana Švankmajera Prežiť svoj život (2010) sa zdal byť svojou témou neprekonateľne dokonalou látkou pre jeho spôsob filmového rozprávania - hraný film, v ktorom (jedinečné) animácie veľmi funkčne „rozprávajú“ časť príbehu. Sny, do ktorých sa hlavný hrdina filmu opakovane vracia, poskytli prirodzený priestor pre imaginatívnosť tohto výnimočného režiséra a výtvarníka.

A predsa prišiel Jan Švankmajer s námetom – Zo života hmyzu bratov Čapkovcov a Premena Franza Kafku – ktorý sa zdá byť svojou podstatou ešte dokonalejší ako v prípade predchádzajúceho filmu. Takmer sa natíska otázka, ako je možné, že tento film neurobil už dávno predtým.

Foto z filmu

Tvorcovia

Námet a scenár: Jan Švankmajer
Réžia: Jan Švankmajer
Kamera: Jan Růžička, Adam Oľha

Výtvarníci: Jan Švankmajer, Václav Švankmajer
Kostýmy: Veronika Hrubá
Masky: Tereza Prachařová
Strih: Jan Daňhel
Zvuk: Ivo Špalj

Producent (ATHANOR, CZ): Jaromír Kallista
Koproducentky (PubRes, SK): Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská

ÚČINKUJÚ

Kamila  MAGÁLOVÁ
Ivana  UHLÍŘOVÁ
Jan  BUDAŘ
Jaromír  DULAVA
Jiří  LÁBUS
Norbert  LICHÝ
a ďalší

V hlavnej úlohe sa predstaví Kamila Magálová (na fotke s režisérom Janom Švankmajerom).

V hlavnej úlohe sa predstaví Kamila Magálová (na fotke s režisérom Janom Švankmajerom).

Plagát k filmu (SK)

Vznik filmu podporili

a

Viac ako 2.700 fanúšikov z celého sveta