Staromódny svet veľkoleposti sa zmení na neskutočný sen. Jediná vec, ktorá je nám stále povedomá, je ľudské gesto.

Pantopos je animovaným krátkometrážnym filmom režisérky Eni Brandner, ktorá na ploche krátkeho animovaného filmu vizualizuje základné princípy hospodárstva pre spoločné blaho. Ukazuje, ako fungujú systémy založené na spolupráci a vzájomnej akceptácii a naopak ako neperspektívne sú systémy, v ktorých sa jednotlivé prvky snažia „hrať samy na seba“. Film pracuje na princípe koláže a s rozpohybovanými 3D naskenovanými postavami a rekvizitami. Pre vznik filmu bola zásadná spolupráca so Štúdiom 727 a ich výnimočnými skúsenosťami s 3D skenovaním a animovaním postáv.

EniBrandner_Portrait.jpg

Eni Brandner

Režisérka filmu Pantopos.

Názov filmu Pantopos tvorí
grécka predpona pan- (“všetko”, “celok”, “kompletné”) a
starogrécke slovo tópos (“miesto”, “poloha”, “lokalita”).
— tvorcovia o názve filmu

Film tvorí súčasť európskej animovanej filmovej antológie HAPPINESS MACHINE, v ktorom dvadsať umelkýň v desiatich krátkych animovaných filmoch reflektuje ekonomickú teóriu rakúskeho ekonóma Christiana Felbera “Pre spoločné dobro”.

Trailer antológie Happiness Machine (2019).

O antológii “HAPPINESS MACHINE”

HAPPINESS MACHINE je výnimočný projekt desiatich krátkych animovaných filmov s podtitulom “Dvadsať žien animuje európsky dialóg o budúcnosti sveta”.

Medzinárodný projekt iniciovalo hudobné teleso Klangforum Wien, ktoré sa ním spolu s desiatimi animátorkami a desiatimi skladateľkami chce vyjadriť k aktuálnemu stavu fungovania sveta. Tvorcovia sa zamýšľajú nad ekonomickým modelom rakúskeho ekonóma Christiana Felbera, ktorý sa nazýva Hospodárstvo pre spoločné blaho. K jeho princípom zaujala stanovisko aj Európska komisia, keď ho odporučila členským štátom ako inšpiráciu pre svoje budúce ekonomické politiky.

Desať krátkych filmov čaká veľmi zaujímavý osud. Okrem toho, že budú mať každý zvlášť svoj „distribučný filmový život“, budú ako spoločná kolekcia distribuované dvoma spôsobmi – ako celovečerný poviedkový animovaný film a ako súčasť veľkého hudobného podujatia. Jedným z hlavných partnerov projektu je viedenská agentúra Klangforum, ktorá organizuje hudobné podujatia a manažuje symfonický orchester. Práve tento orchester nahral diela desiatich skladateliek ako hudbu k filmom a kolekcia filmov sa bude preto tiež premietať ako súčasť jeho živých koncertov.

Koncertná premiéra so živou hudbou

Prvý živý koncert, na ktorom mala celá antológia slávnostnú premiéru, sa uskutočnil 8. februára 2019 v nemeckom Štutgarte (ECLAT Festival), nasledovaný koncertmi vo Viedni (4. 3. 2019) a pred vypredaným hľadiskom na Medzinárodnom hudobnom festivale v Hamburgu 4 . 5. 2019.

Filmové festivaly

Jún 2019 - Medzinárodný festival animovaných filmov Annecy (Francúzsko)

O filme PANTOPOS

AUTORI A ŠTÁB

Námet a scenár: Eni Brandner
Réžia: Eni Brandner
Art design: Eni Brandner
Hudba: Misato Mochizuki
Kamera: Martin Čech
Motion control operator: Lukáš Šlajferčík
3D artist: Marek Hazlinger
Masky: Zuzana Paulini, Petra Spielbocková
Kostýmy: Mária Melušová
Supervízia (kostýmy a masky): Anitta Hroššová
Výprava: Stefan Steiner, Andreas Ertl
Produkcia: Ivan Nagy
Výkonný producent: Martin Repka
Producent: Zuzana Mistríková

ÚČINKUJÚ

Lukáš Latinák
Anikó Vargová
Benno Frauenschuh

O FILME

Výroba:

PubRes (SR)

V spolupráci:

Klangforum Wien (AT)
STUDIO 727 (SR)

Žáner: animovaný / hraný
Dĺžka: 5 min  
Krajina: Slovensko / Rakúsko  
Formát: 2D DCP, DVD, BRD

Distribučné práva k filmu (SR): PubRes
Kinodistribúcia filmu (SR): PubRes

Filmová premiéra v SR: 2019

Svetová distribúcia antológie: Fabian&Fred


Ivan_Nagy.jpg

Ivan Nagy († 2018)

IN MEMORIAM

Film Pantopos bol posledným projektom, na ktorom Ivan Nagy († 53) v ostatných rokoch spolupracoval so spoločnosťou PubRes, za všetky spomeňme aj úspešný televízny seriál Kuchyňa (2017).

Spoločnosť PubRes, naďalej hlboko zarmútená touto stratou, vyjadruje ešte raz aj touto cestou úprimnú sústrasť Ivanovej rodine.