ČERVENÁ

Červená (2017) je celovečerným dokumentárnym filmom o celosvetovo uznávanej opernej speváčke a herečke Soni Červenej.

Režisérka Olga Sommerová vo filme zachytáva príbeh ženy, ktorej malé dejiny - osobný aj profesionálny život - boli ovplyvnené veľkými dejinami Európy 20. storočia. Bohatú umeleckú kariéru Sone Červenej činí na sto operných postáv v piatich tisíckach predstavení na javiskách piatich kontinentov sveta.

CERVENA-FILM_vizitka.jpg
Otec Jiří Červený, zakladateľ kabaretu Červená sedma bol ako intelektuál počas vojny deportovaný do Terezína, jej matka Žofia z politických dôvodov do koncentračného tábora v Ravensbrücku. Po vojne sa matka pešo vrátila domov, ale po troch rokoch sa o ňu začala zaujímať komunistická Štátna bezpečnosť, zatkla ju, a po troch dňoch ju na Pankráci zabila. Soňa na druhý deň v noci z patológie telo matky uniesla a pochovala ju na Vyšehrade. Život nám predvádza absurdity, na ktoré ani spisovatelia často nemajú. Archív bezpečnostných zložiek, kde sú uložené materiály Štátnej bezpečnosti na Soňu aj jej matku, sídli totiž v byte, ktorý patril matke Žofii a kde Soňa vyrastala. Soňa nás previedla salónom, svojou aj matkinou spálňou, kde sú dnes kancelárske stoly a počítače.
— Olga Sommerová, režisérka filmu

O FILME

Žáner: celovečerný dokumentárny film

Minutáž: 83 min.

Rok výroby: 2017

Film vznikol v česko-slovenskej koprodukcii spoločností Evolution Films (ČR) a PubRes (SR) s Českou televíziou (ČR) a organizáciou MuseumMontanelli (ČR).

Krajina pôvodu: ČR/SR

 

Film vznikol s podporou

TVORCOVIA

Réžia: Olga Sommerová
Scenár: Olga Sommerová
Kamera: Olga Špátová
Zvuk: Petr Provazník, Eliška Bejčková, Petr Kapeller, Richard Müller
Strih: Jakub Hejna

Producent: Pavel Berčík (Evolution Films/ČR)
Koroducentky: Alena Müllerová (Česká televize/ČR), Dadja Altenburg Kohl (Museum Montanelli/ČR), Zuzana Mistríková (PubRes/SR), Ľubica Orechovská (PubRes/SR)

 

ÚČINKUJE

Soňa Červená

a ďalší

PARTNER SLOVENSKEJ DISTRIBÚCIE FILMU

Distribúciu filmu finančne podporil

TRAILER A FOTOSKY
O SONI ČERVENEJ

Soňa Červená (* 9. 9. 1925, Praha, Československo) je česká herečka a operná speváčka -  mezzosopranistka a altistka.

Prvé divadelné skúsenosti získala v muzikále Divotvorný hrniec. Účinkovala tiež vo filme, napríklad v komédii Posledný mohykán (1947). Následne sa rozhodla venovať opere, v rokoch 1952–1958 pôsobila v Štátnom divadle v Brne. V roku 1958 prešla do Berlína, do opery Unter den Linden, kde spievala v operách Claudia Monteverdiho, Georga Friedricha Händela a Christopha Willibalda Glucka. Za tieto roly obdržala v roku 1961 prvýkrát čestný titul „komorná speváčka“ (Kammersängerin). Famózny úspech jej priniesla rola Carmen v inscenácii dirigenta Herberta Kegela.

V tom čase sa ju k spolupráci márne a bezvýsledne snažila získat východonemecká tajná polícia Stasi aj československá ŠtB, ktorá na ňu viedla osobný zväzok č. 10324 už od roku 1951. Emigrovala posledným otvoreným priechodom z východného Berlína 4. januára 1962.

Soňa-Červená2012c

Speváčka a herečka Soňa Červená
(na Festivale Moje 20. století, Brno, 27. 11. 2012, foto: Ben Skála, via Wikimedia Commons).

Po emigrácii spievala v operách v Západnom Berlíne, Kolíne nad Rýnom, Hamburgu, Dortmunde, Mníchove, Wiesbadene, Frankfurte nad Mohanom, Norimbergu, Stuttgarte, Viedni a San Franciscu. Druhý titul "komornej speváčky" jej udelili vo Frankfurte nad Mohanom. Popri legendárnej Carmen sa preslávila aj v operných úlohách Verdiho (Azucena v opere Trubadúr, Ulrika v opere Maškarný ples, Amneris v opere Aida), Wagnera (Brangäne v opere Tristan a Isolda) a Straussa (Herodias v opere Salome a ako Klytaimnéstra v opere Elektra). Významnou súčasťou jej kariéry boli roly v operách Leoša Janáčka Jej pastorkyňa a Káťa Kabanová a jeho cyklus piesní Zápisník zmizelého. Po ukončení opernej kariéry pôsobila ako herečka v divadle Thalia v Hamburgu. Tu spolupracovala okrem iných aj s osobnosťamim ako režisér Robert Wilson alebo hudobníci Tom Waits a Lou Reed.

Po niekoľkych desaťročiach strávených v emigrácii sa vrátila späť do Českej republiky a dodnes stále aktivne účinkuje. Mimoriadny ohlas mala opera Aleša Březiny a Jiřího Nekvasila Zítra se bude... (premiéra 8.apríla 2008), kde si zahrala postavu Milady Horákovej. Filmový záznam opery režíroval Jan Hřebejk.