WILSONOV

Príbeh filmu Wilsonov sa odohráva na prelome rokov 1918/1919 v Bratislave, ktorá sa – tesne po skončení prvej svetovej vojny – na niekoľko mesiacov stala Wilsonovom.

 

Premiéra v kinách SR:

1. 10. 2015

Distribúcia DVD a BD:

Magic Box Slovakia

Pressburg - Pozsony - Prešporok (budúca Bratislava) bol v tom čase miestom tajomných skrytých uličiek, dávnych remesiel a tradícií, s neopakovateľnou atmosférou dunajského mesta, ktoré bolo skutočnou križovatkou národností, náboženstiev a kultúr.

Radní mesta sa rozhodli využiť búrlivé obdobie po rozpade Rakúsko-Uhorska a spraviť z Prešporku slobodné mesto.

Na počesť vtedajšieho amerického prezidenta, ktorý mestu poskytol záštitu, ho premenovali na Wilsonovo, ktorým bolo až do 6. marca 1919, keď sa stalo súčasťou nového Československa.

Wilsonov je divácky film, ktorý nadväzuje na úspešné československé komédie 70-tych rokov.

Vznikol ako slovensko-česká koprodukcia na základe poviedky Michala Hvoreckého Najhorší zločin vo Wilsonove a podľa scenára jedného z najlepších českých scenáristov súčasnosti Mareka Epsteina.

Film je výnimočný aj tým, že jedným z hlavných hrdinov príbehu je mesto Bratislava.

Ide o paródiu na zošitové kriminálne romány a horory a rozpráva o dobrodružnom pátraní po tajomnom vrahovi tesne po skončení prvej svetovej vojny v židovskej štvrti Wilsonova.

Táňa Pauhofová, Vojta Dyk a Jirka Macháček vo filme WILSONOV režiséra Tomáša Mašína.

Výpravná komédia s detektívnou zápletkou nadväzuje na poetiku legendárnych filmov Oldřicha Lipského Adéla ještě nevečeřela či Tajomstvo hradu v Karpatoch. Pohráva sa s touto inšpiráciou filmovej klasiky súčasným a moderným filmovým jazykom.

Film Wilsonov tvorcovia s vďakou venovali prof. Milanovi Čorbovi, významnému slovenskému kostýmovému výtvarníkovi, ktorý sa na prípravách filmu aktívne a intenzívne podieľal, žiaľ, nestihol ho už realizovať.

Koproducentmi filmu sú obidve verejnoprávne televízie - Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) aj Česká televízia (ČT).

Partnermi filmu sa stali Hlavné mesto SR Bratislava a Mestská časť Bratislava-Staré Mesto.


Film podporili

Wilsonov Partneri