EMA A SMRTIHLAV

Film Ema a Smrtihlav rozpráva o vrtkavých hraniciach medzi ľudskosťou a ochranou vlastného života tam, kde jedno vylučuje to druhé.

Je príbehom Mariky Sándorfiovej, ktorá ukrýva židovského chlapca počas dramatickej éry prvého Slovenského štátu na slovensko-maďarskom pohraničí. Je príbehom ukrývaného chlapca Šimona Holana o jeho schopnosti prežiť vďaka snívaniu a detskej fantázii.

Film Ema a Smrtihlav vzniká ako dramatizácia novely Ema a Smrtihlav spisovateľa, scenáristu a filmového režiséra Petra Krištúfka (*23.6.1973 †23.4.2018).

Film vzniká v slovensko-českej koprodukcii spoločnosti PubRes s českou spoločnosťou Total HelpArt T.H.A.

Námet a scenár
Peter Krištúfek

Réžia
Iveta Grófová

Producenti
Zuzana Mistríková a Ľubica Orechovská
(PubRes)
Ondřej Trojan
(T. H. A.)


O novele

Novela Ema a Smrtihlav (2014) je príbeh o ťažkých časoch, ktoré donútia človeka žiť v inom svete. Stačí k tomu možno len fotografia generála, motýľ, stará pieseň a reklama na pleťový krém s krásnou ženou na morskej pláži. To všetko môže pomôcť prežiť.

Štyridsiate roky počas éry Slovenského štátu boli pre tých, čo patrili k menšinám, krutou dobou. Malý Šimon sa v okamihu stáva, vďaka matke, Židovke, nežiaducim. Musí sa skrývať v chlieve u jej priateľky, bez možnosti voľného pohybu, pričom na vzduch sa smie vybrať iba za bezmesačnej noci, aj to len na malý zadný dvor. Nemá so sebou nič, okrem niekoľkých obrázkových časopisov, a tak sa neodvratne musí stať, že sa čoraz väčšmi ponára do snívania, ktoré mu postupne splýva s realitou. Krásna a dokonalá Ema v žltých plavkách na večne slnečnej morskej pláži z reklamy na pleťový krém Nivea je hneď za stenou. Rovnako aj generál Smrtihlav.

Knižná predloha zamýšľaného filmu vyšla začiatkom novembra 2014 vo vydavateľstve Artforum.


Vývoj a produkciu tohto filmu finančne podporil