POSLEDNÁ ARISTOKRATKA

Celovečerná komédia rozpráva príbeh rodiny potomka českého šľachtického rodu Franka Kostku, ktorý sa po boku svojej ženy Vivien a dcéry Marie vracia z New Yorku do Čiech prevziať rodové sídlo — zámok Kostka.

Volba mezi pohodlím, rychlým úspěchem a dřinou na něčem, co nás časově přesahuje, je to, oč ve filmové Poslední aristokratce běží.
— režisér Jiří Vejdělek

Film je adaptáciou (i na Slovensku úspešných) knižných bestsellerov Evžena Bočka Posledná aristokratka (2012) a Aristokratka vo vare (2013), ktorých se predalo neskutočných 200 000 výtlačkov.

Na fotografii z nakrúcania filmu (zľava doprava): Yvona Stolařová (Marie), Hynek Čermák (Frank), Jiří Vejdělek (réžia) a Tatiana Vilhelmová (Vivien).

Na fotografii (z nakrúcania filmu): Vojtěch Kotek.

Komédia o rodine, koreňoch a o tom, ako sa dá s nadhľadom a tými správnymi ľuďmi zvíťaziť aj v zdanlivo vopred prehraných bitkách, nás vracia do 90. rokoch 20. storočia, keď spoločenské zmeny do Čiech, na Moravu i na Slovensko prinášali veľké osobné výzvy i absurdné vzťahy a situácie.

V príbehu sa šľachtický rod Kostkovcov v polovici 90. rokov minulého storočia po viac ako 40-tich rokoch v emigrácii konečne vracia späť do pôvodnej vlasti na rodové sídlo, kde ich čaká skupina miestnych svojráznych postáv. Čerství aristokrati, neznalí a “nepobozkaní” českou realitou, niekdajšiu vlasť poznajú len z rozprávania svojich predkov. Oproti tomu osadenstvo zámku len zvoľna precitá z mátoživého spánku nedávno skončivšej komunistickej totality. Vedia tak ledačo obkecať, sfušovať či vykrútiť sa a veria, že nového zámockého pána nejako zmáknu a prechytračia.

Hlavní prostředí příběhu není rozhodně všední, protože být zámeckým pánem se nepoštěstí každému. O to reálněji musí ovšem filmová Kostka vypadat.

Žádný ateliér, točit budeme ve skutečných historických památkách. Pravděpodobně i na moravském zámku Milotice, které byly předobrazem a inspirací pro knižní předlohu.

Dobově autentické budou samozřejmě kostýmy a rekvizity z poloviny 90. let. Začátek budování zdejšího kapitalismu se bude na plátně potkávat se všemi předcházejícími dějinnými epochami, počínaje gotikou.
— režisér Jiří Vejdělek

Tvorcovia

LIT. PREDLOHA
Evžen Boček

SCENÁR
Tereza Dusová
Jiří Vejdělek

RÉŽIA
Jiří Vejdělek

KAMERA
Vladimír Smutný

ARCHITEKT
Martin Kurel

KOSTÝMOVÝ VÝTVARNÍK
Katarína Hollá

PRODUCENTI
Ondřej Zima a Silvia Michajlova
(Evolution Films, ČR)
Zuzana Mistríková a Ľubica Orechovská
(PubRes, SR)

ÚČINKUJÚ

Frank Kostka: Hynek Čermák

Vivien Kostka: Tatiana Dyková Vilhelmová

Marie Kostka: Yvona Stolařová

advokát Benda: Vojtěch Kotek

Jess: Táňa Pauhofová

gazdiná Tichá: Eliška Balzerová

záhradník Krása: Pavel Liška

ďalej účinkujú:

Martin Pechlát

Zdeněk Piškula

Zdenka Procházková

a ďalší

O filme

Žáner: hraný / rodinný / komédia

Minutáž: 95 min.

Krajina pôvodu: ČR / SR

Koprodukcia spoločností: Evolution Films (ČR), PubRes (SR), Česká televize (ČR), innogy (ČR)

Kinopremiéra (SR): 24. 10. 2019

Kinodistribúcia (SR): Forum Film Slovakia

Distribúcia (SR): PubRes

Sales (svet): Evolution Film