POMAĽOVANÉ VTÁČA: NAKRÚCANIE NA SLOVENSKU

V utorok 13.6.2017 skončilo nakrúcanie filmu Pomaľované vtáča (r. Václav Marhoul) na Slovensku. Nakrúcanie česko-ukrajinsko-slovensko-poľskej adaptácie knižného bestselleru J. Kosińského sa po Ukrajine a Slovensku presúva do Českej republiky a Poľska. Nakrúcanie na Slovensku sa uskutočnilo aj za účasti známeho amerického herca nemeckého pôvodu Uda Kiera (na fotografii).

V celom filme, ktorý má naplánovaných viac ako sto nakrúcacích dní, je jediné nakrúcanie v ateliéri a to realizujeme v Bratislave.
— Václav Marhoul, režisér filmu

Reportáž koprodukčného partnera RTVS z nakrúcania filmu Pomaľované vtáča na Slovensku. (www.pomalovanevtaca.sk)

Udo Kier (Epidemic, Armageddon, Blade, Virus 1.0, ale i väčšina filmov režiséra Lars von Triera) prišiel do Bratislavy v pondelok 5. júna 2017 a jeho prvé kroky viedli do štúdia v Mlynskej doline, kde je postavený interiér domu Mlynára, ktorého herec stvárňuje. „Dekorácia je perfektná,“ vzdal Udo Kier okamžite poctu architektom, stavbe i výprave filmu. „Hneď by som stavbe zaplatil letenky a nechal ich to postaviť v Kalifornii,“ zažartoval. Od stredy 7. júna už bol spolu s deväťročným Petrom Kotlárom, ktorý stvárňuje hlavnú postavu, hercami Michaelou Doležalovou a Zdeňkom Pechom plne koncetrovaný na nakrúcanie. To sa v sobotu 10. júna presunulo zo štúdia do exteriérov v okolí Bratislavy.

Film má výnimočné herecké obsadenie. Marhoulov zámer získať takto prestížnych hercov nie je v prípade Pomaľovaného vtáčaťa samoúčelný. Okrem skutočnosti, že príbeh svojou povahou vyžaduje silné herecké osobnosti, na ktorých sú postavené „epizódy“, ktorými hlavný detský hrdina prechádza, je zámerom spraviť „až na dreň drsný“ ale divácky príťažlivý film.
— Zuzana Mistríková, slovenská koproducentka filmu
Film bude emocionálne i formou filmového rozprávania náročný, divákom ho budeme môcť ponúknuť len po 22.00 hodine. Sme však presvedčení, že takéto filmy vznikať majú. ... Som rád, že materiál, ktorý štáb doteraz nakrútil, potvrdzuje, že ide nielen predlohou, ale aj spôsobom jej filmovej adaptácie, o výnimočný projekt.
— Tibor Búza, riaditeľ televíznej programovej služby RTVS

PRE MÉDIÁ

Tlačový servis

Ľubica Orechovská, lubica@kinematograf.sk

Fotografie z nakrúcania a ďalšie informácie (na stiahnutie)

Fotografie z nakrúcania (autor: Anton Faraonov) na stiahnutie v galérii →

Tlačová správa o nakrúcaní na Slovensku (z 8.6.2017) na stiahnutie v sekcii Press/Download →

Stránka filmu →