MÔJ PES KILLER

Môj pes Killer (2013)

Slovenský plagát k filmu Môj pes Killer   (autorka plagátu: Markéta Kinterová)

Slovenský plagát k filmu
Môj pes Killer

(autorka plagátu: Markéta Kinterová)

Môj pes Killer je vyzretým a veľmi autentickým filmom, ktorý do slovenskej aj českej kinematografie prináša akútnu tému rasovej, no nielen rasovej intolerancie. Filmový príbeh pritom neukazuje prstom na konkrétneho vinníka drámy, ktorá sa stáva jeho súčasťou. Vytvára skôr silnú a autentickú atmosféru napätia a tlaku. Sú to tlak a atmosféra konkrétneho miesta, zastupujú však náladu spoločenstva, v ktorom sa nálady rasizmu napokon šíria do rozmerov, prerastajúcich v istú spoločenskú akceptáciu.

Príbeh jedného dňa na slovensko-moravskom pohraničí z pohľadu osemnásťročného Mareka a jeho psa. Chlapec žije s otcom a čas trávi s rasistickými kamarátmi. Do dňa, v ktorom je sám, nútený stále na niekoho a niečo čakať, zrazu zasiahne dramatický zlom. Bludný kruh pretne udalosť, ktorej sa možno dalo zabrániť.

Obsadenie filmu nehercami, pochádzajúcimi priamo z prostredia, v ktorom sa film odohráva, a mimoriadne dôsledná práca s nimi, dlhé a pomalé „pozorovateľské“ zábery na hlavného hrdinu, náročná práca s kontaktným zvukom, žiadna komponovaná hudba... aj toto všetko sa podpisuje pod vytvorenie silného filmu - osobného príbehu jedného mladého hrdinu, ktorý rezonuje celospoločensky a je „bohužiaľ“ zrozumiteľný nielen u nás, ale aj za hranicami.

Film je druhým filmom režisérky, ktorá debutovala v roku 2009 titulom Líštičky. Scenár k filmu Môj pes Killer získal v roku 2009 Cenu Tibora Vichtu za najlepší scenár k celovečernému hranému filmu a následne bol vyvíjaný v rámci rezidenčného štipendijného programu Nipkow v Berlíne. Projekt filmu sa zúčastnil medzinárodných prezentačných fór: Koprodukčný trh v Berlíne (Berlinale Co-production Market), Works in Progress na 47. MFF Karlove Vary 2012, Work in Progress Agora na 53. MFF Thessaloniki (Solún, Grécko, kde získal Zvláštne uznanie poroty).

FESTIVALY A FILMOVÉ OCENENIA

IFF ROTTERDAM

V svetovej premiére bol film uvedený v súťažnej sekcii HIVOS TIGER AWARD COMPETITION na 42. ročníku medzinárodného filmového festivalu v Rotterdame (2013), ako prvý slovenský film slovenského tvorcu vo festivalovej histórii, a získal hlavné ocenenie HIVOS TIGER AWARD.

Otváracia projekcia v rámci otvorenia MFF Febiofest (distribučná predpremiéra a slovenská premiéra, 15. 3. 2013, Bratislava).

Zlatý ledňáček za najlepší celovečerný hraný film (Finále Plzeň 2013).

3 x Národné filmové ceny SLNKO V SIETI 2014 za najlepší hraný film, réžiu a scenár.


O FILME

Minutáž: 90 min.
Žáner: Dráma/Hraný
Krajiny: SR/ČR
Produkcia: Mirafox (SK), Cineart TV Prague (CZ),
Koproducenti:  Česká televize (CZ), Rozhlas a televízia Slovenska (SK)

Podpora distribúcie: Audiovizuálny fond

Distribúcia SR: PubRes

 

ÚČINKUJÚ

Marek: Adam Mihál
matka: Irena Bendová
Lukáš: Libor Filo
otec: Marián Kuruc
suseda Juliška: Mária Fornayová

a ďalší

AUTORI A ŠTÁB

Námet, scenár a réžia: Mira Fornay
Kamera: Tomáš Sysel
Strih: Hedvika Hansalová
Zvuk: Ján Ravasz
Architekt: Adam Pitra
Kostýmy: Erika Gadus
Masky: Jana Bílková
Producenti: Juraj Buzalka, Viktor Schwarcz, Mira Fornay

V hlavnej úlohe:  Adam Mihál ako Marek.

V hlavnej úlohe: Adam Mihál ako Marek.

Odporúčaná veková vhodnosť v SR (podľa Jednotného systému označovania):

15.png

Nevhodné pre maloletých do 15 rokov


Partneri slovenskej distribúcie