FILM TOMAN: ZAČALA SA JARNÁ ČASŤ NAKRÚCANIA

Režisér Občianskeho preukazu a na Oscara nominovaných Želarov začal nakrúcať nový film – česko-slovenský dobový politický thriller TOMAN

V piatok (7. apríla) sa pri Prahe - vo vojenskom priestore Brdy začalo nakrúcanie dobového politického thrilleru TOMAN režiséra Ondřeja Trojana. Po trojdňovej predkrútke z konca minulého roka čaká teraz tvorcov jarná časť nakrúcania, ktoré bude pokračovať na jeseň a v zime. Premiéra je plánovaná na jar 2018.

Ide nám o pravdivé zmapovanie životnej etapy tajomnej a veľmi vplyvnej osoby komunistickej rozviedky Zdeňka Tomana (narodeného v slovenských Sobranciach pod menom Zoltán Goldberger) v období od konca druhej svetovej vojny až po komunistický prevrat v roku 1948. Nechcem nakrútiť hranú drámu fabulovanú na základe historických skutočností. TOMAN bude najvernejšou dobovou rekonštrukciou opierajúcou sa o nezvratné archívne a očité svedectvá. Tie v sebe totiž nesú taký silný dramatický potenciál, že nepotrebujú žiadnu nadstavbu.
— režisér a producent filmu Ondřej Trojan
TOMAN-FOTO_07.04.2017-NAKRUCANIE_Zdroj_PubRes

Zdeněk Toman, šéf Československej zahraničnej rozviedky v rokoch 1945-1948, šmelinár, podvodník a bezškrupulózny manipulátor s osudmi mnohých ľudí, a to i z najvyšších politických poschodí Československa a zahraničia, sa pre osobný profit, ako aj pre získavanie financií nevyhnutných na prípravu komunistického puču v roku 1948 neštítil kšeftovať s kýmkoľvek a s čímkoľvek. Organizoval odchod východoeurópskych Židov, ktorí prežili holocaust, cez Československo do Palestíny, samozrejme za tučné provízie od židovských organizácií.

Stal sa prvým väzneným vysokým komunistickým pohlavárom, ktorý vedel príliš mnoho, a práve preto sa mu podarilo celkom pohodlne utiecť a z väzenia sa dostať do americkej zóny v Nemecku.

Práve Tomanov útek cez hranice bol prvým obrazom, ktorý v piatok skoro ráno celé nakrúcanie odštartoval.

Od svitania až do tmy, v troch stupňoch Celzia, vetre a daždi stihol štáb celý nabitý program vrátane davových scén so židovskými utečencami.

Od svitania až do tmy, v troch stupňoch Celzia, vetre a daždi stihol štáb celý nabitý program vrátane davových scén so židovskými utečencami.

Nakrúcanie nebude jednoduché, je to dobovka, veľa prostredí, ktoré už dnes vyzerajú celkom inak, historických rekvizít, áut, kostýmov a predovšetkým hercov, vďaka pracovnému vyťaženiu ktorých sa zostavenie nakrúcacieho plánu zmenilo v skoro nadľudskú úlohu. Nešlo len o to, získať tých najlepších a ideálne o najpodobnejších reálnym postavám nášho príbehu, pri obsadzovaní boli dôležité i také detaily, ako je napríklad záväzok pol roka sa nestrihať či zhodiť bradu, alebo stráviť celú dovolenku v tieni, natretý krycím bielym krémom, aby potom na plátne neskákala farba pleti.
— režisér a producent filmu Ondřej Trojan

Okrem Jiřího Macháčka (na titulnej fotografii) a Kateřiny Winterovej v úlohách Zdeňka a Pesly Tomanovcov si vo filme zahrajú Roman Luknár ako Jan Masaryk, Lukáš Latinák ako Vlado Clementis, Kristýna Boková ako Tomanova sekretárka a milenka Třískalová, Stanislav Majer ako generálny tajomník KSČ Rudolf Slánský, Táňa Pauhofová ako Tomanova sestra Aurélia, Aleš Procházka ako Klement Gottwald či Marek Taclík ako fanatický komunista, prednosta obranného spravodajstva Bedřich Reicin. V ďalších úlohách sa predstavia Marián Mitaš, Radek Holub, Ondřej Malý, Jaroslav Plesl, Miroslav Táborský, Ady Hajdu, Jiří Dvořák, Martin Finger, Václav Neužil, Pavel Liška, Halka Třešňáková alebo Lucia Šoralová.

Celkom sme do TOMANA obsadzovali na 70 postáv, od tých hlavných po drobné epizódy, a to hercami z Čiech a Slovenska, ale aj z Ameriky či Poľska.
— kastingová režisérka Petra Svarinská
TOMAN-FOTO_07.04.2017-Štáb_Zdroj_PubRes

Kameramanom filmu je Tomáš Sysel, autormi scenára podľa pôvodného námetu Franka Reissa sú Ondřej Trojan (na fotografii vyššie prvý zľava) a Zdeňka Šimandlová, kostýmovou výtvarníčkou je Katarína Štrbová-Bieliková a architektom Tomáš Svoboda.

Producentmi filmu sú spoločnosť PubRes (SR) a Filmová a televizní společnost Total HelpArt, T.H.A. (CZ). Koproducentmi filmu sú Česká televize a Rozhlas a televízia Slovenska.

Film vzniká s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu a Státního fondu kinematografie.

Zdroj: Tlačová správa, 10.4.2017, PubRes

 

PRE MÉDIÁ

Tlačový servis

Ľubica Orechovská, lubica@kinematograf.sk

Fotografie z nakrúcania a ďalšie informácie (na stiahnutie)

TS vo formátoch doc a pdf s fotografiami z nakrúcania (6,8 MB) → ZIP

Foto z nakrúcania zo 7.4.2017 (19,5 MB) →  ZIP

Foto z nakrúcania z 21.12.2016 (16,8 MB) → ZIP

Foto z nakrúcania z 25.11.2016, II. časť (15,5 MB) → ZIP

Foto z nakrúcania z 25.11.2016, I. časť (16,3 MB) → ZIP

Tlačová správa s fotografiami z nakrúcania na stiahnutie v sekcii Press/Download →

Stránka filmu →