EFA: Mečiar medzi najlepšími európskymi dokumentmi

Európska filmová akadémia (EFA) včera 15. 8. 2018 zverejnila výber pätnástich dokumentárnych filmov, ktoré majú šancu získať Európsku filmovú cenu (European Film Award) 2018. Je medzi nimi aj celovečerný dokument Mečiar / The Lust for Power (2017, r. T. Nvotová), ktorý vznikol v slovensko-českej koprodukcii spoločností HBO Europe, PubRes a Negativ.

Režisérka filmu Tereza Nvotová (Foto: René Miko, (c) PubRes, Bratislava, 13. augusta 2018).

Režisérka filmu Tereza Nvotová (Foto: René Miko, (c) PubRes, Bratislava, 13. augusta 2018).

Selekcia Európskou filmovou akadémiou je doteraz najvýznamnejším medzinárodným uznaním filmu a dokazuje, že udalosti odohrávajúce sa na pozadí nedávnej československej histórie ako aj búrlivé prejavy v politike prvých rokov samostatného Slovenska nemajú striktne regionálny charakter.

„Od začiatku sme boli presvedčení, že Tereza Nvotová filmom Mečiar dokázala poukázať na fenomén, ktorý sa zďaleka netýka len Slovenska či postkomunistických krajín, hovorí na margo zverejnenej nominácie producentka filmu Zuzana Mistríková.

Tereza má mimoriadnu schopnosť vycítiť, čo sa v spoločnosti (i pod jej povrchom) deje a sprostredkovať to divákovi. Ani sme netušili ako blízko má k pravde, keď ešte na jeseň minulého roka poukázala vo svojom filme na paralelu medzi vládnutím Vladimíra Mečiara a Róberta Fica.
— producentka filmu Zuzana Mistríková

Európska filmová akadémia vybrala pätnásť filmov, ktoré 15. 8. 2018 sprístupnila viac ako 3500 členom EFA. Tí svojim hlasovaním určia, ktorých päť filmov sa ocitne v najužšej nominácii. Verejnosť sa ich rozhodnutie dozvie 10. novembra na Európskom filmovom festivale v Seville. Slávnostný ceremoniál a vyhlásenie víťazov všetkých kategórií sa bude konať rovnako v Seville, 15. decembra 2018.

Aj minulom roku sa vo výbere Európskej filmovej akadémie nachádzal film z produkcie spoločnosti PubRes. Medzi najlepšie európske filmy vtedy zaradila film Učiteľka (2016, réžia J. Hřebejk).

Viac informácií o vybraných európskych dokumentoch na web stránkach EFA.

Zdroj: TS PubRes, 15.8.2018