CENY TRILOBIT 2018: Hlavnú cenu zíslala Tereza Nvotová za dokument MEČIAR

V českom Beroune sa včera večer uskutočnil 31. ročník odovzdávania cien TRILOBIT, jedného z najdlhšie udeľovaných ocenení v oblasti filmu a audiovízie v priestore bývalého Československa. Ceny Trilobit VYHLASUJE Český filmový a televizní svaz FITES A UDEĽUJÚ sa od roku 1966.

Halvna_cena-Trilobit2018.jpg

Podľa štatútu Ceny TRILOBIT je možné udeliť len jednu Hlavnú cenu „za dielo alebo prínos v oblasti audiovizuálnej tvorby“ a práve tú za rok 2017 získal celovečerný dokument Mečiar, vyrobený v slovensko – českej koprodukcii.

Porota výber tohoto filmu zdôvodnila vo svojom stanovisku nasledovne:

„Snímka, komentovaná autobiografickými momentmi z autorkinho detstva, je varovným portrétom zadržateľného vzostupu politika, ktorý si pomocou doposiaľ nevídanej miery demagógie, populizmu a hlbokej viery vo vlastné lži, dokázal demokratickou cestou uzurpovať moc, ktorá sa neštítila ani zločinov. Film však zároveň pripomína aj pre nás mimoriadne aktuálny recept, ako sa takéhoto politika rovnako demokratickou cestou zbaviť.“
Hlavnú cenu TRILOBIT 2018 si za dokument Mečiar prevzala jeho režisérka a spoluautorka scenára Tereza Nvotová (druhá zľava) za osobnej účasti troch producentiek (na fotografii zľava doprava) - Zuzany Mistríkovej (PubRes/SR), Terezy Polachovej (HBO Europe) a Kateřiny Černej (NEGATIV/ČR).

Hlavnú cenu TRILOBIT 2018 si za dokument Mečiar prevzala jeho režisérka a spoluautorka
scenára Tereza Nvotová (druhá zľava) za osobnej účasti troch producentiek (na fotografii zľava doprava) - Zuzany Mistríkovej (PubRes/SR), Terezy Polachovej (HBO Europe) a Kateřiny Černej (NEGATIV/ČR).

Film Mečiar mal v slovenských kinách distribučnú premiéru 12. októbra 2017, premiéru vo vysielaní HBO 14. októbra 2017. Asociácia českých filmových klubov pripravuje jeho uvedenie do českých kín tento rok, s premiérou 8. marca. Pracuje sa tiež na koncepte, ako predstaviť dokument študentom slovenských stredných škôl.

Zdroje:

TS PubRes, 15.1.2018

cenytrilobit.cz