HMYZ

Film Hmyz  kombinuje tradičné formy (spôsoby) animácie s hereckými (hranými) časťami. Čierna komédia vzniká podľa scenára a v réžii Jana Švankmajera v česko-slovensko koprodukcii spoločností ATHANOR (CZ) a PubRes (SK).

CROWDFUNDING

Vznik filmu podporilo na Indiegogo.com až 2.622 priaznivcov z celého sveta.

Bratři Čapkové napsali divadelní hru Ze života hmyzu v roce 1924. V té době ještě Adolf Hitler seděl v mnichovské pivnici, pil pivo a škrtal ve svém rodokmenu židovské předky. A Džeržimorda Džugašvili přebíral Leninovo dědictví, aby ho posléze proměnil v jeden veliký gulag. Hra tedy ještě neměla být politickou satirou.
Šlo o čistý juvenilní misantropismus. Není divu, že čeští fangličkáři, kteří ještě nevystřízlivěli z euforie nad nedávno nabytou samostatností, Čapky seřvali a napadli z nemístného pesimismu. A mladí bratři si dali říct a připsali hře optimistický konec: „Ó, jaký to krásný den“, den, ve kterém se zrodila předposranost, která v pozdějších letech vykvete v Čechách obludnými květy a stane se českým národním znakem.
O tom ale můj film není.
— Jan Švankmajer o filme Hmyz
Jan Svankmajer Crystal Globe

Jan Švankmajer (foto: Petr Novák, Wikipedia) je filmový tvorca a výtvarník, ktorý je pojmom nielen v krajinách bývalého Československa, ale na celom svete. Zatiaľ posledný film Jana Švankmajera sa zdal byť svojou témou neprekonateľne dokonalou látkou pre jeho spôsob filmového rozprávania - hraný film, v ktorom (jedinečné) animácie veľmi funkčne „rozprávajú“ časť príbehu. Sny, do ktorých sa hlavný hrdina filmu Prežiť svoj život opakovanie vracia, poskytli prirodzený priestor pre imaginatívnosť tohto výnimočného režiséra a výtvarníka.

 

A predsa prišiel Jan Švankmajer s námetom – Zo života hmyzu bratov Čapkovcov a Premena Franza Kafku – ktorý sa zdá byť svojou podstatou ešte dokonalejší ako v prípade predchádzajúceho filmu. Takmer sa natíska otázka, ako je možné, že tento film neurobil už dávno predtým.

Tvorcovia

Námet a scenár: Jan Švankmajer
Výtvarníci: Jan Švankmajer, Veronika Hrubá
Réžia: Jan Švankmajer
Kamera: Jan Růžička
Dramaturg: František Dryje
Strih: Marie Zemanová
Zvuk: Ivo Špalj
Producent (ATHANOR, CZ): Jaromír Kallista
Koproducentky (PubRes, SK): Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská


Vznik filmu podporili

a

2.622 fanúšikov tvorcov z celého sveta