ŽÍTKOVSKÉ BOHYNE

Spoločnosť PubRes spolupracuje so spoločnosťou Bionaut na vývoji výnimočného projektu.

Žítkovské bohyne, kniha Kateřiny Tučkovej, na základe ktorej rovnomenný projekt vzniká, vzbudila hneď po svojom vydaní v marci 2012 veľký rozruch. Stala sa nielen čitateľsky obľúbeným bestsellerom, ale veľmi pozitívne ohlasy prichádzali aj od odbornej verejnosti (kniha získala Cenu Josefa Škvoreckého za rok 2012).

Trailer ku knižnému vydaniu románu K. Tučkovej: Žítkovské bohyně.

Hlboko v horách Bielych Karpát žije kopaničiarska komunita tak trochu odrezaná od sveta. Možno aj preto si niektoré rody zachovali v ženskej línii staroveké znalosti, ktoré sa po stáročia odovzdávali z generácie na generáciu. Sú známe ako „bohyne“, pretože sa vedia spojiť s vyššími silami a požiadať ich o pomoc. Vraví sa, že bohyne vidia budúcnosť. Tak prečo neboli schopné zachrániť sa a dnes ich svet zaniká?

Je rok 1995 a Dora Idesová je poslednou z bohýň vo svojom rode. Odmietla archaický spôsob života svojej rodiny a snaží sa žiť moderný život. Ale objavenie sa spisu ŠtB, ktorý opisuje jej tetu Surmenu ako nepriateľku štátu ju prinúti zamyslieť sa nad všetkým, čo poznala. Skeptická Dora potrebuje odhaliť neznáme detaily osudov jej rodiny a bohýň a vystopovať minulosť. Jej cesta ju núti vrátiť sa späť k časom nacistickej okupácie ako aj do despotických rokov komunizmu. Boli bohyne skutočne spoločenskou hrozbou? Alebo bolo vyhladenie starej liečiteľskej tradície jednoducho iba akt obyčajnej ľudskej závisti a pomsty? Ako sa Dora približuje k pravde, minulosť sa vracia a ohrozuje jej súčasný život.

Zasadené do súčasnosti ale s pohľadom upreným ku komunistickej a nacistickej ére, je adaptácia románového bestselleru Kateřiny Tučkovej rozprávaním o ženskej sile, mágii aj pomste.

Žitkovské bohyne je príbeh, ktorý sa opiera o ostatný úspech európskych thrillerov skúmajúcich temné mystériá minulosti.

Je zasadený hlavne v Českej republike, ale rozpína sa do viacerých európskych krajín. Jedna z najvýraznejších postáv príbehu, Mahdalka, žije na slovenskej strane kopaníc. A tak, ako Muži, ktorí nenávidia ženy alebo Životy tých druhých, má univerzálny dosah.