MIESTA / MÍSTA

Byť mladým je nebezpečné. Dvaja devätnásťroční chalani Adam (Vladimír Polívka) a Marek (Jan Cina) sa v rodnom meste nudia, ale zároveň nevedia, čo by vlastne od života chceli. Vtedy do ich sveta vstúpi Anna (Johana Matoušková), dcéra miestneho prominenta, a prinesie so sebou tajomstvo, napätie a túžbu. Zdanlivo nudné a prázdne mesto pred nimi začína odhaľovať temné spodné prúdy. Annin otec sa snaží dcéru chrániť ako sa len dá, a keď sa trojica zapletie do konfliktu končiaceho krvavou bitkou, spustí sa lavína nečakaných udalostí.

Miesta sú ďalším projektom tvorcov filmu Pouta, ktorý v roku 2010 získal 5 Českých levov v hlavných kategóriách. Tentokrát sa dej odohráva v 90. rokoch v malom meste, kde sa nedá robiť takmer nič, a zároveň tak trochu všetko.

Režisér Radim Špaček o filme:

"Pre mňa sú Miesta predovšetkým príbehom o mladých ľuďoch, ktorí vstupujú do sveta dospelých – a ten býva často plný sebectva, podrazov a krutosti, o čom sa naši hrdinovia čoskoro presvedčia na vlastnej koži. Ja som vyrastal a dospieval na pražskom sídlisku, ale tú túžbu odísť preč, čo najďalej, niekam do sveta, som v sebe nosil aj ja , takže postavám v našom filme dokonale rozumiem. Mám radosť, že medzi hercami funguje vzájomná chémia. Predstaviteľ hlavnej úlohy Vladimír Polívka si ma získal veľmi neobvyklou kombináciou citlivosti, až akejsi zraniteľnosti a zároveň divokosti, "šoumenstvom", zmyslom pre humor a veľmi poctivou prípravou. Ale to najdôležitejšie má dobrý herec vždy v očiach."
 

TVORCOVIA A OBSADENIE

Réžia: Radim Špaček
Scenár: Ondřej Štindl
Kamera: Jaromír Kačer
Strih: Janka Vlčková
Architekt: Viera Dandová
Hudba: David Boulter, Václav Havelka
Kostýmy: Andrea Králová
Masky: Jana Dopitová
Producenti: Vratislav Šlajer (Bionaut, CZ), Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská (PubRes, SK)
Účinkujú: Vladimír Polívka, Johana Matoušková, Jan Cina, Jiří Štrébl, Robert Nebřenský, Jakub Gogál, Ivan Romančík, Luda Vasylyeva a ďalší

Rok výroby: 2014 / Krajina: ČR ‐ SR / Dĺžka: 108 min. / Formát: DCP, far.


FILM PODPORILI